Потапенко
Олександр Іванович
завідувач кафедри кафедри української лінгвістики та методики навчання, кандидат педагогічних наук, професор
Потапенко
Олександр Іванович
завідувач кафедри кафедри української лінгвістики та методики навчання, кандидат педагогічних наук, професор
ГРАФІК ПРИЙОМУ:
вівторок: 900-1300
кабінет № 304
(корпус ЗЗСО № 7, поверх № 3)
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ:
+ 38 (04567) 7-19-99
kafedra304@gmail.com
potapenkoo2017@ukr.net
Біографічні відомості. Народився 05.09.1953 р. в с. Вищій Дубечні Вишгородського району Київської області.
Навчання. Після закінчення (з відзнакою) Київського державного педагогічного університету імені О.М. Горького, навчався в аспірантурі НДІ педагогіки. Захистив кандидатську дисертацію, за що присуджено науковий ступінь кандидата педагогічних наук. У 1993 році отримав наукове звання професора.
Робота. З 1975 р. працював учителем української мови та літератури в Нижчедубечанській та Вищедубечанській школах на Київщині. Працював викладачем Криворізького державного педагогічного інституту, а потім – завідувачем кафедри. З 1986 року і понині – доцент, професор університету. Завідував кафедрами української мови та літератури, методики викладання мови, української та зарубіжної літератури. З 1987 р. по 1994 р. – декан філологічного факультету, завідувач кафедри. З 1994 р. по 1998 р. – проректор з навчально-виховної роботи, завідувач кафедри. З 1998 – декан факультету довузівської підготовки, а з 2005 року і понині завідувач кафедри української лінгвістики і методики навчання.
Суспільно-громадська діяльність. Був депутатом Переяслав-Хмельницької міської ради.
Коло наукових інтересів. Відомий український мовознавець і методист у галузі філології, лінгводидактики, лінгвоконцептології.
Уся науково-педагогічна діяльність О. І. Потапенка на Переяславщині характеризується словом «перший». Наприклад: був першим викладачем української мови (кандидат наук) у Переяслав-Хмельницькому філіалі КДПІ ім. О. М. Горького; першим деканом філологічного факультету; першим завідувачем кафедри, яку створював; першим проректором, а також першим професором Переяслав-Хмельницького педагогічного інституту імені Григорія Сковороди.
О. І. Потапенко – автор серії синтезованих праць із мови, математики, генетики, екзегетики, езотерики, фізики, нумерології, символіки. У цих роботах О. І. Потапенко уперше дешифрував слов’янську абетку кирилицю, довівши її зв’язок із Біблією. Проза автора була опублікована, озвучена на радіо, телебаченні, висвітлена у фахових журналах. Професор О. І. Потапенко знаний в Україні, як поет і пісняр, твори якого виконують народні артисти України Віктор Шпортько, Алла Кудлай, Віктор Клименко та інші відомі співаки, загалом він є автором трьох поетичних збірок і двох повних дисків із піснями.
Наукове керівництво.
Основні наукові праці. Уперше в Україні авторським колективом під його керівництвом та редакцією був написаний «Словник символів» (К., 1997), а пізніше – «Енциклопедичний словник символів культури України» (К., 2003, 2005, 2014, 2015, 2017); став першим наймолодшим (39 років) професором в Україні з методики навчання рідної мови; уперше в Україні у співавторстві з професором В. І. Кузьменком був написаний «Шкільний словник з українознавства» (К., 1995), частину тиражу якого закупила Австралія для своєї української діаспори; уперше в Україні було створено цикл підручників для ВНЗ з методики навчання мови за кредитно-модульною системою; Українська лінгвокультурологія: підручник для студентів зі спеціальності «Українська мова і література»/ кол. авт. О. І. Потапенко, Я. О. Потапенко, Л. П. Кожуховська, Т. В. Чубань, Т. М. Левченко, Г.І. Потапенко; за заг. ред. проф. О.І.Потапенка. Корсунь-Шевченківський:ФОП Гаврищенко В.М., 2016. 367 с.; Лінгвістика та лінгводидактика: навчально-методичний посібник для студентів зі спеціальності «Українська мова і література» / кол. авт. О. І. Потапенко, Т. В. Чубань, Т. М. Левченко та ін. Корсунь-Шевченківський: ФОП Майдаченко І. В., 2017. 400 с. та ін.
Навчальні дисципліни: «Українська лінгвокультурологія», «Лінгвоконцептологія», «Методика навчання української мови», усі з яких є у електронному варіанті.
Має урядові нагороди та відзнаки Міністерства освіти і науки України, Державного комітету телебачення та радіомовлення України. Має грамоти та подяки обласного та університетського рівнів, Міністерства освіти і науки України. Неодноразово нагороджений відзнаками університету та департаменту освіти Київської області.