Історія університету

Університет Григорія Сковороди в Переяславі, як невід’ємна складова національної системи освіти, має свої історичні витоки, пройшовши великі періоди розвитку від освіти привілейованих верств до загальнодоступної.

Його коріння сягає першої половині XVIII століття, а саме – 2.10.1738 р., коли в Переяславі було засновано колегіум. На той час вже існували Чернігівський (1700 р.) та Харківський (1726 р.). Переяславський колегіум упродовж XVIII століття став складовою культурного життя міста та Київщини, відіграв фундаментальну роль у становленні сучасної вищої педагогічної освіти на Лівобережжі України. У 1808 р., після реформи духовних навчальних закладів, Переяславський колегіум було реорганізовано у духовну семінарію, яка продовжила освітні традиції регіону, зокрема підготовку вчителів.

Нові соціально-економічні умови і культурні запити суспільства на початку XX ст. привели до суттєвої перебудови системи педагогічної освіти. Кожен наступний етап розвитку педагогічної освіти на Київщині пов’язаний із фундаментальними змінами в системі підготовки педагогів. Як результат, з 1956 р. відбулась чергова реорганізація, завдяки якій активізується робота Переяслав-Хмельницького педагогічного училища. Через 30 років воно трансформується у філію Київського педагогічного інституту імені О.М. Горького. У 1993 р. на базі філії столичного педагогічного університету створюється Переяслав-Хмельницький педагогічний інститут імені Г.С. Сковороди, який у лютому 2002 р. отримав статус університету, у 2004 р. та 2010 р. був акредитований за IV рівнем, у 2005 році перейменовано на ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», а 14 липня 2021 р. у зв’язку з попереднім перейменуванням міста і з метою спрощення назви закладу в усталеній європейській традиції іменування закладів вищої освіти, отримав нову офіційну назву – Університет Григорія Сковороди в Переяславі.

Водночас у першій декаді ХХІ ст. університет реалізував модель багатопрофільного закладу, шляхом запровадження нових освітніх програм та кооперації з освітніми, науковими та підприємницькими структурами. Наразі Університет Григорія Сковороди в Переяславі продовжує якісне забезпечення існуючих та сприяє започаткуванню нових освітніх програм з інших галузей знань і посилює відповідне матеріально-технічне та кадрове забезпечення відповідно до ліцензійних та акредитаційних вимог. Відповідні зміни були відображені у назві та Статуті університету, який став класичним.

Нині Університет Григорія Сковороди в Переяславі – це сучасний регіональний заклад вищої освіти, діяльність якого базується на глибоких багатовікових традиціях розвитку освіти Переяславщини і відповідає сучасним вимогам інформаційного суспільства, кращим зразкам вітчизняної вищої школи. Високий рівень навчального процесу в Університеті забезпечують 341 викладач, серед яких 54 професори, 217 доцентів, 3 штатних науково-педагогічних працівники є дійсними членами-кореспондентами НАПН України. Наразі університет здійснює підготовку фахівців за освітніми, освітньо-науковими та науковими рівнями. Станом на кінець 2023 року в університеті навчається 7124 здобувачі, що, фактично, становить ¼ від усього населення міста Переяслав (станом на 2020 р. мова про 26 786 мешканців).